TURYSTYKA
Ze względu na swoje geograficzne położenie na obszarze Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Rzeźba terenu gminy Libiąż jest bardzo urozmaicona. Ze szczytów wzgórz rozciągają się rozległe panoramy. W zasięgu oka jest Rów Krzeszowicki, Garb Tenczyński, Kotlina Oświęcimska, a przy sprzyjającej pogodzie z libiąskich wzgórz (około 300 m. n.p.m.) można obserwować Beskidy i ośnieżone szczyty Tatr.
Południową część terenu Gminy zamyka dolina Wisły. Na sieć hydrograficzną miasta składa się rzeka Chechło – przepiękny meandrujący ciek, Potok Gromiecki, Rzepka oraz Kopalniówka.
fot. Kopalniówka
Zróżnicowana rzeźba terenu i warunki wodne spowodowały, że na terenie Libiąża obserwujemy różnorodne typy gleb: rędziny jurajskie i triasowe, bielice, gleby brunatne, gleby hydromorficzne, a w dolinie Wisły – żyzne mady. Taka różnorodność podłoża spowodowała, że w Libiążu obserwować można bogactwo flory. Około 40% powierzchni Gminy pokrywają lasy, a lokalną przyrodę charakteryzuje 25 gatunków roślin chronionych (m.in. barwinek pospolity, kalina koralowa, grążel żółty) i bogaty świat zwierząt, które reprezentuje około 100 gatunków prawnie chronionych (m.in. kumak nizinny, bóbr europejski, rzekotka drzewna).
Część z nich żyje w 20 zbiornikach wodnych, które znajdują się na terenie gminy. Największe to stawy leśne w Szyjkach oraz śródleśne stawy zapadliskowe w Żarkach, gdzie mieszkańcy Libiąża chętnie spędzają wolny czas. Spotkać tu można liczną rzeszę wędkarzy. Stawy leśne są zarybione i udostępniane przez koła wędkarskie. Inną z form aktywności sportowej jest łowiectwo. O zasobności łowisk w tutejszych lasach świadczą ambony myśliwskie, które spotyka się na ich obrzeżach.
Zieleń urządzoną w mieście stanowią parki, zieleńce, tereny wzdłuż ciągów komunikacyjnych, w sąsiedztwie zabudowań, obiektów sakralnych oraz ogrody działkowe. Na terenie Libiąża spotkać można zarówno zieleń urządzoną o charakterze zabytkowym, jak np. drzewostan w otoczeniu Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego, Parku Janiny, czy dęby o walorach pomników przyrody przy ul. Długosza, które osiągają 400 cm obwodu w pierśnicy.
Wartościowe publikacje
![]() |
O warunkach geograficznych, walorach krajobrazowych, przyrodziei szlakach turystycznych gminy Libiąż możesz przeczytać w publikacji pt. "Zielone ścieżki Libiąża", wydanej na zlecenie Urzędu Miejskiego w Libiążu. Wersja "do pobrania" niniejszego oprcowania znajduje się na dole strony. |
![]() |
Zapraszając do odwiedzenia najciekawszych miejsc w gminie Libiąż, polecamy publikację pt. "Spacer po Libiążu", wydaną na zlecenie Urzędu Miejskiego w Libiążu. Wersja "do pobrania" niniejszego oprcowania znajduje się na dole strony. |
Obiekty wpisane do ewidencji zabytków nieruchomych
Miasto posiada kilka ciekawych obiektów, wpisanych do ewidencji zabytków. Jednym z nich jest Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego, wybudowany w 1912r. w/g projektu mistrza Teodora Talowskiego- zwanego „Gaudim Północy”- prekursora neoromantyzmu w polskiej architekturze, autora licznych budowli w Krakowie i innych galicyjskich miastach: kamienic, dworów, pałaców i willi. W kościele godne uwagi są freski i ornamentyka z lat 30.
fot. Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego
Do pozostałych obiektów należą:
- budynek Straży Pożarnej (ul. Floriańska)
- domy przy ulicy: Floriańskiej, Sienkiewicza, Flasińskiego, Armii Krajowej i Długosza,
- młyn wodny z 1834 roku (ul. Kościuszki) w Żarkach,
fot. Młyn wodny w Żarkach (pozostałość)
Zainteresowanych historią górnictwa, Libiąż zaprasza do zwiedzenia sztolni na terenie kopalni „ Janina”. Ważnymi elementami wpisanymi na stałe w krajobraz Libiąża są również liczne kapliczki i krzyże przydrożne, podkreślające trwałość układu drogowego gminy. Ich spora liczebność i specyfika została niedawno opisana w książce autorstwa Zbigniewa Mazura i Stanisława Pudykiewicza pt. "Przydrożne kapiliczki, krzyże i figury - Gromiec, Libiąż, Żarki" (wydana we wrześniu 2008r.). Ponad 100-stronicowa publikacja zawiera aż 189 fotografii i można ją zakupić w Muzeum w Chrzanowie oraz w libiąskiej Bibliotece Publicznej.
fot. Kapliczka św. Huberta - patrona myśliwych - przy ul. Karpiowej
Załączniki
LIBIAZ_spacer 2012.pdf »
LIBIAZ_spacer 2012 (okładka).pdf »
\"Zielone ścieżki Libiąża\" - pobierz plik (word - 188 KB) »